featured

7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 16 Mart 2024

Geçen hafta küresel piyasalarda, ABD’de tüketici fiyatlarındaki hareketlilik sonrasında üretici fiyatlarında da Şubat ayında beklentilerin üzerinde bir artış gözlendi. ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Şubat ayında aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 1,6 oranında yükseldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomik büyüme beklentilerini revize ederek bu yıl için yüzde 2,4’e yükseltti. Türkiye’nin büyüme beklentisi ise yüzde 2,8’e çıkarıldı.

Bitcoin, son dönemde rekorlar kırmaya devam ederek 73 bin 664 dolara yükseldi. Bu yükselişte, spot bitcoin ETF’lerine olan ilginin etkisi büyük oldu. Ayrıca, altın da ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine yönelik beklentilerin artmasıyla rekor seviyelere yaklaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL likiditesini sıkılaştırmaya yönelik adımlar attı ve mevduat faizlerinde yukarı yönlü bir etki yaratacak yeni zorunlu karşılık politikaları açıkladı.

Fitch Ratings Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’nin ekonomi politikalarına güvenin arttığını belirtti ve mevcut politikaların sürdürüleceğine olan inancını vurguladı.

Toyota işçi sendikası ile şirket arasında yapılan görüşmeler sonucunda işçilere 25 yılın en büyük ücret artışı ve daha önce görülmemiş seviyede ikramiye ödemeleri konusunda anlaşmaya varıldı.

ABD’de ise ön seçim süreci devam ederken, Demokrat Parti’den Joe Biden ve Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump, partilerinin başkan adayı olabilmek için gerekli delege sayısına ulaştılar ve 2020 seçimlerinin “rövanşı” için yarışmaya bir adım daha yaklaştılar.

7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 16 Mart 2024
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!