featured

Bakan Şimşek 2 milyar euroluk tahvil ihracını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine’nin euro cinsinden 2030 vadeli tahvilinde 2 milyar euroluk bir ihraç gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu yılın dış finansman programı kapsamında, Deutsche Bank, HSBC, JP Morgan ve Societe Generale’e 13 Mart’ta avro cinsinden tahvil ihracı için yetki verilmişti.

Bakan Şimşek, yapılan tahvil ihracına ilişkin olarak, “5 katından fazla talep geldi. Bu, yatırım yapılabilir nota sahip ülke ihraçları dışında gerçekleşen ilk avro ihracı olma özelliği taşıyor. Bu başarılı ihracın, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güveninin ve programımıza duyulan inancın somut bir göstergesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şimşek, konuya ilişkin olarak şunları ekledi: “3 yıl aradan sonra gerçekleştirdiğimiz 2 milyar euroluk tahvil ihraçında, spread 2017’den beri en düşük seviyede gerçekleşti. Bu, piyasaların bizimle ilgili güveninin arttığının bir göstergesidir. Yerel seçim sürecinde oluşan kısa vadeli beklentilere karşın, programımızın hedeflerine ulaşmasını engelleyemeyecek kadar güçlü duruyoruz.”

Bakan Şimşek 2 milyar euroluk tahvil ihracını değerlendirdi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!