featured

6 Eylül 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?


Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının son durumu hakkında bilgi vermek isterim:

Brent petrolün varili, şu an itibarıyla 89,89 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Dünkü işlem gününde Brent petrolün varil fiyatı, 90,37 dolara kadar yükseldi ancak günü 90,04 dolar seviyesinde tamamladı. Bugünkü işlemde ise önceki kapanışa göre yüzde 0,17’lik bir düşüş yaşayarak 89,89 dolara geriledi. Aynı dönemde Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 86,54 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini uzatma kararı sonrasında yılın en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Suudi Arabistan, günlük 1 milyon varil gönüllü petrol üretimi kesintisini yıl sonuna kadar devam ettireceğini açıkladı. Aynı şekilde Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da ülkesinin günlük 300 bin varil seviyesindeki gönüllü petrol ihracat kesintisini yıl sonuna kadar uzattığını bildirdi.

Yatırımcılar, Suudi Arabistan ve Rusya’nın bu adımını bekliyordu ve bu gelişmeler Brent petrolün varil fiyatını, Kasım 2022’den bu yana en yüksek günlük kapanış seviyesine taşıdı.

Ancak yüksek fiyatlar, kar amaçlı satışlar ve enflasyona yönelik endişelerin etkisiyle bir miktar gerileme yaşanıyor. Ayrıca, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin gelecek politikaları hakkındaki sözler de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, ekonomik verilerin enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımlarının gerekip gerekmediği konusunda biraz daha zaman kazandırabileceğini belirtti.

Uzmanlar, petrol fiyatlarının bu yükselişinin ülkenin enflasyonla mücadelesini zorlaştırabileceği konusunda uyarıyor. Teknik olarak, Brent petrolde 90,04 ile 90,28 dolar aralığının direnç, 89,80 ile 89,56 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenmesi öneriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
6 Eylül 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!