featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 4 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu? Petrol fiyatları artacak mı?

4 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu? Petrol fiyatları artacak mı?

Brent petrolün varil fiyatı, Cuma gününü 88,55 dolar seviyesinde tamamladıktan sonra bugün kapanışa göre yüzde 0,11’lik bir düşüşle 88,45 dolara geriledi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 85,53 dolardan alıcı buldu.

Cuma günü, Suudi Arabistan ve Rusya’nın ekim ayında arz kesintilerine devam edeceği endişeleriyle Brent petrol, 88,99 doları görmesiyle son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ancak, yatırımcılar yüksek fiyatlardan faydalanmak amacıyla satış yaparak fiyatların kısmi bir düşüş yaşamasına neden oldu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, perşembe günü OPEC+ grubunun yeni bir arz kesintisi anlaşması üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu kesintiye ilişkin detayların bu hafta içinde açıklanması bekleniyor. Ağustos ayında günlük 500 bin varil petrol ihracatını azaltan Rusya, eylülde günlük 300 bin varillik bir kesintiye gitmeyi planlıyor.

Suudi Arabistan ise temmuz ayında başlattığı ve ağustosta devam etmeye karar verdiği günlük 1 milyon varil kesinti politikasını eylül ayında da sürdüreceğini açıklamıştı.

Diğer yandan, ABD’de iş gücü piyasasına ilişkin veriler, Fed’in faiz artışına gitmeyeceği yönündeki öngörüleri destekliyor. ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü açıkladığı verilere göre, ağustosta tarım dışı istihdam 187 bin kişi arttı, ancak işsizlik oranı yüzde 3,8 ile Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Analistler, enflasyonun yavaşladığını işaret eden bu verilerin, Fed’in eylül ve ekim aylarında faiz artışına ara verme olasılığını artırabileceğini düşünüyor.

Çin ekonomisine ilişkin endişelerin azalması da petrol fiyatlarını destekliyor. Çin’de açıklanan verilere göre, Caixin imalat sanayi PMI beklentileri aşarak 51’e yükseldi, bu da ekonomik aktiviteye olan güveni artırdı. Çin Merkez Bankası (PBoC) ayrıca ekonomiyi canlandırmak amacıyla zorunlu karşılık oranlarında kesinti yapacağını açıkladı, bu da bankacılık sektöründe yükselişlere neden oldu.

Ancak ekonomik toparlanmanın hala kırılgan olduğu ve politika yapıcıların teşvikleri sürdürme baskısı altında olduğu göz önünde bulundurulmalı.

Brent petrolün teknik olarak 88,78 ile 88,98 dolar aralığının direnç, 88,30 ile 88,10 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlendiği belirtiliyor.

4 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu? Petrol fiyatları artacak mı?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!