featured

31 Ağustos 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Uluslararası petrol piyasasının en son durumu incelendiğinde, Brent petrolün varili 85,16 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Brent petrol fiyatları dünkü seyirde, 85,68 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra günü 85,24 dolar seviyesinde tamamladı. Kapanışa göre yüzde 0,09’luk bir azalışla, Brent petrol varil fiyatı 85,16 dolara geriledi. Aynı dönemde Batı Teksas türü (WTI) ham petrol varili ise 81,61 dolar seviyesinde alıcı buldu.

Petrol fiyatlarındaki bu hafif düşüş, Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler ve olumsuz haber akışı ile şekillendi.

Çin, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olarak önem taşıyor. Bugün açıklanan verilere göre, Çin’deki imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,7’ye yükselse de, ekonominin daralmaya devam ettiğine işaret ediyor.

Ayrıca, Çin merkezli büyük bir gayrimenkul şirketi olan Country Garden’ın temerrüde düşebileceği haberleri de piyasalarda endişeleri artırdı.

Diğer yandan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını bir süre daha sabit bırakacağı beklentileri, talep endişelerini hafifletiyor.

ABD ekonomisinin ikinci çeyrek büyüme verisi yüzde 2,4’ten yüzde 2,1’e revize edilirken, ikinci çeyrekte ekonominin beklenenden daha yavaş büyüdüğü ve istihdam artışının da beklentilerin altında olduğu görüldü. Bu veriler, Fed’in eylül toplantısında politika faizini değiştirmeyeceği beklentilerini yüzde 90’a kadar yükseltti.

Petrol talebinin ABD’de güçlü kalmaya devam ettiğini gösteren petrol stoklarındaki düşüş de fiyatları yukarı destekledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre, geçen hafta ABD’nin ham petrol stoklarında 10 milyon 600 bin varil düşüş yaşandı.

Gabon’daki askeri darbe, Sahra Altı Afrika’nın altıncı büyük petrol üreticisinde yaşanan bu olayın küresel piyasalarda arz endişelerine yol açtı. Gabon, OPEC üyesi olup 2 milyar varil kanıtlanmış ham petrol rezervine sahip. OPEC verilerine göre, Gabon’un günlük ham petrol üretimi 211 bin varil seviyelerinde bulunuyor.

Teknik analize göre, Brent petrolde 85,41 ile 85,72 dolar aralığı direnç bölgesi olarak izlenirken, 85,10 ile 84,79 dolar aralığı ise destek olarak gösteriliyor.

31 Ağustos 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!