featured

29 Ağustos 2023 – %144 yükselen hisseye tedbir kararı

Borsa İstanbul, Fuzul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (FZLGY) hisselerinde açığa satış ve kredili işlem yasağı getirme kararı aldı. Borsa İstanbul, yaptığı incelemelerin sonucunda, Fuzul GMYO’nun hisselerinde yüksek volatiliteyi önlemek amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi’ni (VBTS) devreye alarak tedbir uygulama kararı aldı.

Fuzul GMYO hisseleri, 28 Temmuz tarihinde işlem görmeye başlamış ve sadece bir ay içinde değerini %144 oranında artırmıştı. Bu hızlı yükseliş sonrasında Borsa İstanbul, hisselerindeki aşırı volatiliteyi kontrol altına almak için önleyici bir adım olarak açığa satış ve kredili işlem yasağı getirme kararı aldı. Bu yasak, 29 Eylül 2023 tarihine kadar devam edecek.

Borsa İstanbul, konuyla ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği açıklamada, Fuzul GMYO paylarının 29 Ağustos 2023 tarihli işlemlerden itibaren 28 Eylül 2023 tarihli işlemlere kadar açığa satış ve kredili işlemlere konu edilemeyeceğini duyurdu.

Ayrıca Borsa İstanbul’un yaptığı açıklamada, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi’nin (VBTS) getirdiği tedbirlerin, ilgili hissenin işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından bağımsız olarak değerlendirildiğine dikkat çekildi. Bu tedbirler, diğer düzenlemeler veya kararlarla belirlenen işlem esaslarından bağımsız olarak, tedbir süresi sonuna kadar geçerliliğini koruyacak.

29 Ağustos 2023 – %144 yükselen hisseye tedbir kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!