featured

28 Ağustos 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu? Brent petrol fiyatları

Uluslararası piyasalarda, Brent petrolün varili 84,19 dolar seviyesinden işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki bu seyirde, Çin ekonomisine dair olumlu beklentiler ve ABD Merkez Bankası’nın para politikasıyla ilgili gelişmeler etkili oluyor.

Brent petrolün varil fiyatı, dünü 83,95 dolar seviyesinde tamamladıktan sonra bugün yüzde 0,29’luk bir artışla 84,19 dolara yükseldi. Aynı anda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 80,19 dolardan alıcı buldu.

Çin ekonomisine dair olumlu beklentiler, petrol fiyatlarındaki kısmi yükselişi destekliyor. Çin, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı konumunda bulunuyor ve hükümet tarafından ekonomiyi desteklemek amacıyla alınan adımlar fiyatları etkileyebiliyor. Son olarak Çin hükümeti, hisse senedi piyasalarındaki damga vergisi oranını düşürme kararı alarak ekonomiyi canlandırmaya yönelik adımlarını sürdürdü.

ABD Merkez Bankası (Fed) ise gelecek dönem para politikasına dair haberlerle yatırımcıların dikkatini çekiyor. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada faiz oranlarının artırılabileceğini belirtti. Ancak Powell, çekirdek tüketici enflasyonunun hala yüksek olduğunu ve fiyat istikrarına ulaşmak için daha fazla adım atılması gerektiğini vurguladı.

Petrol fiyatlarında teknik olarak, Brent petrolde 84,26 – 84,45 dolar aralığının direnç, 84,07 – 83,88 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

28 Ağustos 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu? Brent petrol fiyatları

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!