featured

25 Mayıs 2023 – SPK’dan Borsa İstanbul açıklaması

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), son zamanlarda bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada Borsa İstanbul pay piyasasında işlem gören şirketler hakkında gerçeği yansıtmayan, mesnetsiz ifadelerin yer aldığına dair açıklama yaptı. SPK, sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlemesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada, uluslararası piyasalara tam entegre olan sermaye piyasasının yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması konusunda birinci öncelikleri olduğu vurgulandı. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemlerin SPK ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edildiği ifade edildi.

Ayrıca, sermaye piyasasının güven ve istikrar içinde işleyişini bozacak açıklamaların yanı sıra piyasa bozucu işlem ve eylemlerin tespiti halinde, Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde sorumlular hakkında cezai ve idari yaptırımlar uygulanacağı açıklandı. SPK’nın amacı, sermaye piyasasının sağlıklı işleyişini engelleyecek unsurları bertaraf etmek ve yatırımcıları korumaktır.

SPK tarafından yapılan açıklamada “Yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması birinci önceliğimizdir. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir. Sermaye piyasasının güven ve istikrar içinde işleyişini bozacak açıklamaların yanı sıra piyasa bozucu işlem ve eylemlerin tespiti halinde, Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde, Kurulumuz tarafından sorumlular hakkında cezai ve idari yaptırımlar uygulanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

25 Mayıs 2023 – SPK’dan Borsa İstanbul açıklaması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!