featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 25 Ağustos 2023 – Brent petrol ne kadar oldu? Güncel petrol fiyatları

25 Ağustos 2023 – Brent petrol ne kadar oldu? Güncel petrol fiyatları

Brent petrolün varil fiyatı, önceki günü 83.36 dolar seviyesinde tamamladıktan sonra an itibarıyla yüzde 0.41’lik bir artışla 83.70 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrol varili ise 79.40 dolardan alıcı buldu.

ABD, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olarak talepteki artışın etkisiyle petrol fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi, geçtiğimiz hafta ülkedeki petrol stoklarının 6.1 milyon varil azalarak 433.5 milyon varile gerilediğini duyurdu. Beklentiler ise stokların 2.4 milyon varil düşmesi yönündeydi.

Ancak, ABD’nin faiz politikasına dair belirsizlikler petrol fiyatlarının yükselişini sınırlıyor. Piyasalar, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın ülkenin faiz politikasına ilişkin ipuçları vereceği konuşmasını bekliyor.

ABD’deki faiz oranlarının artma ihtimali, bu yıl ekonomik aktivitenin daha da yavaşlayabileceği ve ham petrol talebinin azalabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. Bu durum, ABD dolarının diğer para birimlerine karşı değer kazanmasıyla daha da belirgin hale geliyor. ABD dolar endeksi, bugün 104.117 seviyesine yüzde 0.19’luk bir artışla ulaşarak hazirandan bu yana en güçlü seviyesine yükseldi.

Teknik analize göre, Brent petrol için 84.10 ile 84.30 dolar aralığı direnç bölgesi olarak izlenirken, 83.48 ile 83.37 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak gözlemleniyor.

25 Ağustos 2023 – Brent petrol ne kadar oldu? Güncel petrol fiyatları

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!