featured

24/12/2022 7 başlıkla birlikte bu hafta nasıl geçti?

1. 2023 net asgari ücreti 8 bin 506,8 TL

2023 senesinde uygulanacak net asgari ücret yüzde 54,7 artışla 8 bin 506,8 TL oldu. Açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan, gerekmesi halinde 2023 senesinde de ara bir düzenleme yapılabileceğini belirtti. Masada işçi kesimi yer almadı. Daha önce Türk-İş resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklamış, bu rakamın altında bir ücret belirlenirse masada olmayacaklarını ifade etmişti.

2.TCMB faizi değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın son toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda faizi değiştirmeyerek yüzde 9 seviyesinde tuttu. Metinde “Mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskler dikkate alınarak yeterli düzeyde olduğu değerlendirildi” denildi.

3.Yeniden değerleme oranı MTV’de yarıya indirildi

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) uygulanacak yeniden değerleme oranını yüzde 122,9’dan yüzde 61,5’e indirildi.

4.KKM’de bir sene geride kaldı

Kur korumalı mevduat ve katılma hesabı (KKM) uygulamasında bir sene geride kaldı. Bu süreçte uygulamanın finansal sistem üstünde radikal etkileri oldu.

4.Cumhurbaşkanı Erdoğan 200 milyar TL’lik yeni KGF paketi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kadın Emeği Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında 200 milyar TL’lik yeni KGF paketi duyurdu.

5. BOJ’dan şok getiri eğrisi kararı

Japonya Merkez Bankası (BOJ) 10 sene vadeli Japon devlet tahvili için getiri bandını 25 baz puandan 50 baz puana çıkarttı. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda getiri bandında daha fazla bir genişlemeye gerek olmadığını, bu hamlenin bir faiz artışı anlamına gelmediğini ifade etti.

6. Çin’de korkutan Kovid-19 tahmini

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun tutanaklarına göre, ülkede günlük Kovid-19 vaka sayısının 37 milyonla rekor seviyeye ulaştığı düşünülüyor.

24/12/2022 7 başlıkla birlikte bu hafta nasıl geçti?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!