featured

21 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili, son verilere göre 92,67 dolar seviyesinden işlem görüyor. Önceki gün 94,72 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, dünü 93,53 dolar seviyesinde tamamladı. Ancak, bugün kapanışa göre %0,92’lik bir azalış yaşandı.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 88,78 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına yönelik açıklamasının ardından düşüş yaşadı. Fed, son toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararı aldı. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını artırma konusunda istekli olduklarını ve enflasyonun hedefe ulaşmasını gözlemleyene kadar para politikasını kısıtlayıcı tutma niyetlerini vurguladı. Bu karar, ülkedeki ekonomik büyüme ve yakıt talebi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Diğer yandan, ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 2,1 milyon varil azalarak 418,5 milyon varil seviyesine düştüğünü açıkladı. Bu, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti; çünkü beklentiler stokların 5,2 milyon varil azalacağı yönündeydi. ABD’de talebin arttığını gösteren bu veriler, fiyatların daha fazla düşmesini engelledi.

Petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü baskıya ek olarak, dünyanın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretimde kesintiye gitmesiyle yılın son çeyreğinde küresel arz sıkıntısı yaşanma ihtimali de fiyatları etkiliyor.

Teknik analiz uzmanları, Brent petrolün direnç seviyelerini 93,06 ile 93,12 dolar aralığında, destek seviyelerini ise 92,61 ile 92,50 dolar aralığında izlemenin önemli olduğunu belirtiyorlar.

21 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!