featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 2023 Mayıs – Güven endeksi perakende ticaret ve inşaatta yükseldi

2023 Mayıs – Güven endeksi perakende ticaret ve inşaatta yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinin güven endekslerini açıkladı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Mayıs ayında aylık bazda hizmet sektöründe %0,6 azalırken, perakende ticaret sektöründe %0,4 ve inşaat sektöründe %4,3 arttı.

Hizmet sektörü güven endeksi, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak nisanda 118,1 iken mayısta 117,4 değerine geriledi. Son üç aylık dönemde iş durumu %0,8 ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep %1,2 artarken, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi %3,6 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise mevsim etkilerinden arındırılmış olarak nisanda 116,2 iken bu ay 116,7’ye yükseldi. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar %0,2 artarken, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi %3 arttı. Ancak, mevcut mal stok seviyesi %2,4 azalış gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise geçen ay 88,4 iken bu ay 92,2’ye çıktı. Geçen aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde %2,9 artış olurken, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinde %5,5 artış kaydedildi.

2023 Mayıs – Güven endeksi perakende ticaret ve inşaatta yükseldi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!