featured

2023 Eylül – Tüketici güven endeksi yılın en düşük seviyesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına dair tüketici güven endeksi verilerini kamuoyuyla paylaştı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle gerçekleştirilen tüketici eğilim anketinin sonuçlarına dayanarak hesaplanan tüketici güven endeksi, Ağustos ayında 68,0 seviyesindeyken Eylül ayında kayda değer bir artışla %5,1 oranında yükselerek 71,5 puana ulaştı.

Mevcut dönemde hane halkının maddi durumu endeksi ise aylık bazda hafif bir artışla 56,2 puana yükseldi, bu durum tüketici güveninin artış eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Gelecek 12 aylık döneme yönelik hane halkının maddi durum beklentisi endeksi, Ağustos ayında 63,7 iken Eylül ayında dikkat çekici bir %8,1 artışla 68,9 puana çıktı.

Ayrıca, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi de Ağustos ayında 63,1 iken bu ay %7,8’lik bir artışla 68 seviyesine yükseldi, bu da tüketicilerin ekonomik iyimserliklerinin arttığını gösteriyor.

Son olarak, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi, Ağustos ayında 89 iken Eylül ayında %4,2’lik bir artışla 92,7 olarak kaydedildi.

2023 Eylül – Tüketici güven endeksi yılın en düşük seviyesinde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!