featured

2023 Ağustos – Reel kesim güveni düşüşte

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), reel sektör temsilcilerinin 2023 Ağustos ayına ilişkin ekonomik görünümlerini yansıtan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

İmalat sanayisine ait 1,734 iş yerinin görüşlerinin birleştirilmesiyle elde edilen ankete göre, Ağustos ayında reel kesim güveninde düşüş yaşandı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya kıyasla 0.3 puan azalarak 104.6 seviyesine geriledi.

Ankette yer alan sorulara göre, toplam sipariş miktarı, istihdam ve yatırım harcamalarına yönelik değerlendirmeler endeksi pozitif etkilerken, ihracat sipariş miktarı, üretim hacmi, genel gidişat ve mevcut mamul stoklarına dair değerlendirmeler endeksi aşağı çeken faktörler olarak göze çarptı. Mevcut toplam sipariş miktarı değerlendirmeleri ise önceki ayla uyumlu bir seyir izledi.

Mevsimsel etkilerden arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 1.8 puanlık düşüşle 105.0 seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aya dair değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenlerin oranının arttığı gözlendi.

Ancak, toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu değerlendirmesi değişmedi, ayrıca mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üstünde olduğu değerlendirmesi daha da güçlendi.

Gelecek üç ay için, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenlerin oranındaki düşüş dikkat çekti. Ayrıca, gelecek on iki ayda sabit sermaye yatırım harcamasında artış beklentileri güçlenirken, istihdam artışı beklentileri zayıfladı.

Ortalama birim maliyetlerde artış öngörenlerin oranı artarken, satış fiyatlarına yönelik artış beklentileri zayıfladı. Ayrıca gelecek on iki ayda yıllık ÜFE beklentisi de yükseldi.

İmalat sanayisindeki genel gidişat değerlendirmelerinde, daha iyimser olanların oranı azalırken, aynı kalan ve daha kötümser olanların oranları arttı.

Bu arada, Tüketici Eğilim Anketi verilerine göre tüketici güven endeksi Ağustos’ta önceki aya kıyasla yüzde 15.1 düşerek 68.0’a geriledi, bu da son bir yılın en düşük seviyesi oldu. Finansal Hizmetler Güven Endeksi ise Ağustos’ta yatay seyretti.

2023 Ağustos – Reel kesim güveni düşüşte

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!