featured

2023 Ağustos – ENAG enflasyon rakamlarını açıkladı

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini kamuoyuyla paylaştı. Bu sonuçlara göre, ağustos ayında tüketici fiyat endeksi (E-TÜFE) temmuz ayına göre yüzde 8,59 oranında yükselerek önemli bir artış kaydetti.

Ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon oranı ise yüzde 128,05’e ulaştı. Yılbaşından bu yana tüketici fiyatlarında yaşanan artış ise yüzde 83,96 olarak hesaplandı.

ENAG’ın verilerine göre, ağustos ayında tüketici fiyatlarında yaşanan artışın en yüksek olduğu harcama grubu “Sağlık” kategorisi oldu. Sağlık harcamalarında aylık enflasyon yüzde 26,12 olarak kaydedildi.

Ağustos ayında “Haberleşme” ve “Gıda ve Alkolsüz İçecekler” kategorileri sırasıyla yüzde 21,56 ve yüzde 11,48’lik artışlarla enflasyonun en fazla etkilediği diğer harcama grupları olarak öne çıktılar.

Bu dönemde hiçbir harcama grubunda fiyatlar gerilemezken, en düşük fiyat artışları yüzde 3,08 ile “Giyim ve Ayakkabı” kategorisinde görüldü. Temmuz ayına dair ENAG verilerine göre, aylık enflasyon yüzde 13,18 seviyesindeydi ve yıllık enflasyon yüzde 122,88 olarak kaydedilmişti.

2023 Ağustos – ENAG enflasyon rakamlarını açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!