featured

2022 Aralık ayı enflasyon verileri ne zaman açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay duyurulan enflasyon verileri adına geri sayım başladı. Yıl sonu enflasyon oranının belirleneceği açıklamada, memur ve memur emeklilerinin alacağı zam oranları da kesinleşecek. Peki, aralık ayı enflasyon verileri ne zaman açıklanacak?

ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı tarih sorgulanıyor. Her ay başında açıklanan enflasyon oranlarının ne zaman açıklanacağı belirlendi.

Buna göre; Aralık ayı enflasyon verileri 3 Ocak 2023 Salı günü belli olacak.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMLARI NETLEŞECEK

Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını barındıran 5 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 14,04 oldu. Böylelikle temmuz ayında yüzde 7 zam alan memur, sözleşmeli personel ve memur emeklisi adına 7 puanın üstünde “enflasyon farkı” oluştu.

Kesin rakamlar 3 Ocak’ta belli olacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

TCMB ANKETİNDE YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ

TCMB, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 44 katılımcıyla yaptığı aralık ayına yönelik ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımladı.

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 68,06 iken, bu anket döneminde yüzde 66,80 olarak kayıtlara geçti. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 37,47 iken, bu anket döneminde yüzde 34,92 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 20,76 ve yüzde 20,56 olarak gerçekleşti.

2022 Aralık ayı enflasyon verileri ne zaman açıklanacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!