featured

16 Eylül 2023 – 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti?

Küresel piyasalar, ABD enflasyon verilerinin yanı sıra Çin ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararlarının etkisi altında dalgalı bir haftayı geride bıraktı. Ayrıca, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aldığı sıkılaşma adımları ve artan halka arzlar, yatırımcı sayısındaki önemli artışa neden oldu.

1. Cevdet Yılmaz: Vergi Reformu Tartışmaları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bloomberg HT-Habertürk ortak yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. OVP’deki temel başlıklara vurgu yaparken, vergi reformuna dikkat çekti. Yılmaz, Türkiye’de vergi reformunun önemli bir konu olduğunu belirtti. İnsanların sadeleştirme ve doğrudan vergilerle ilgili bir uzlaşma içinde olduğuna işaret ederek, mevcut vergi yapısının tartışılması gerektiğine inandığını ifade etti. Yılmaz, dolaylı vergilerin ağırlığının azaltılması gerektiğine vurgu yaptı.

16 eylül 2023 - 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 1

2. ABD’de Ağustos Enflasyonu Beklentileri Aştı

ABD’de Ağustos ayında enerjinin etkisiyle manşet enflasyon, beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Ayrıca, çekirdek enflasyon tarafında 6 ay sonra ilk yükseliş kaydedildi.

16 eylül 2023 - 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 2

3. KKM’de Yeni Zorunlu Karşılık Kararı

Resmi Gazete’de yayımlanan bir karara göre, 6 aya kadar vadeli kur korumalı mevduat (KKM) hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltildi.

16 eylül 2023 - 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 3

4. Avrupa Merkez Bankası’nın Sıkılaşma Kararı

Piyasada bazı analistlerin sıkılaşmaya ara vereceği beklentilerine rağmen, Avrupa Merkez Bankası (AMB), enflasyonla mücadele etmek amacıyla Eylül toplantısında faiz artışına devam etti. Banka, sıkılaşma politikasını sürdürerek 10. faiz artışını gerçekleştirdi.

16 eylül 2023 - 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 4

5. Çin Merkez Bankası’ndan Ekonomiye Destek

Çin Merkez Bankası, ekonomik toparlanmayı hızlandırmak amacıyla piyasalara daha fazla likidite enjekte ederek ekonomiye nakit desteği sağladı.

16 eylül 2023 - 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 5

6. Borsada Yatırımcı Sayısı Rekor Kırdı

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun verilerine göre, borsada kayıtlı yatırımcı sayısı 7 milyonu aşarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Bakiyeli pay senedi yatırımcı sayısı 11 Eylül itibarıyla 7 milyon 140 bin 215’e yükseldi. Bu, borsadaki yatırımcı sayısının Bulgaristan’ın nüfusunu aşmasını sağladı.

16 eylül 2023 - 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti? 6

7. Yılın En Büyük Halka Arzı: Arm Holdings

Bu yılın en büyük küresel halka arzı, çip üreticisi Arm Holdings tarafından gerçekleştirildi. SoftBank Group’un ana ortağı olduğu Arm, üst bant fiyatı olan 51 dolardan 4,87 milyar dolarlık halka arz gerçekleştirerek büyük bir başarı elde etti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
16 Eylül 2023 – 7 başlıkla geçen hafta nasıl geçti?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!