featured

14 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Dünyanın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya, gönüllü arz kesintisi kararını yıl sonuna kadar devam ettiklerini duyurduktan sonra petrol fiyatları yılın en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam ediyor.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili şu an 92,50 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Dün, Brent petrolün varili 92,84 dolara kadar yükseldi, ancak günü 91,88 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise Brent petrolün varili, kapanışa göre yüzde 0,67 artışla 92,50 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 89,14 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya gibi önemli üreticilerin arz kesintisi kararı almasının ardından yükselişini sürdürüyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Uluslararası Enerji Ajansı, bu hafta yayımlanan aylık raporlarında, küresel arzda daralma olmasının petrol fiyatlarını daha da yükselteceğini öngörüyor.

Ancak, ABD ve Çin gibi büyük petrol tüketicilerinde ekonomik yavaşlama endişeleri, talep tarafında baskı oluşturuyor. ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşması, Federal Rezerv’in faiz artırma olasılığını artırırken, Çin’deki endişeler de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından “negatif” olarak değerlendirilen “durağan” emlak sektörü ile devam ediyor.

Piyasa oyuncuları, ABD ve Çin’den gelecek ekonomik verileri yakından takip ederek ileriye dönük ekonomik aktivite hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor.

Ayrıca, ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), yaz sezonunun sona ermesiyle ABD’de petrol talebinin düşmeye başladığını gösteren verileri açıkladı. EIA’ya göre, ABD’nin ticari ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 4 milyon varil artış gösterdi ve 420 milyon 600 bin varile ulaştı. Bu, piyasa beklentilerinin üzerinde bir artıştı. Benzin stokları da 5 milyon 600 bin varil artarak 220 milyon 300 bin varile yükseldi. Beklentilerin üzerinde artan petrol ve benzin stokları, ABD’de talebin düştüğüne işaret ederek fiyatları aşağı yönlü baskılıyor.

Brent petrolün teknik olarak 92,56 ile 92,64 dolar arasının direnç, 92,26 ile 92,19 dolar arasının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
14 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!