featured

13 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini azaltma kararının ardından, uluslararası piyasalarda Brent petrolün varil fiyatı hızla yükselişe geçti ve 92,22 dolar seviyesine kadar tırmandı.

Dünkü işlem gününde, Brent petrolün varil fiyatı gün içinde 92,40 dolara kadar ulaştı, ancak günü 92,06 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise, kapanış fiyatına göre yüzde 0,17’lik bir artışla Brent petrolün varil fiyatı 92,22 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 89,05 dolardan alıcı buldu.

Küresel arz endişeleri nedeniyle petrol fiyatları, bu yılın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Suudi Arabistan ve Rusya gibi dünyanın en büyük petrol üreticileri, eylül ayında üretim kesintilerine devam edeceklerini açıklamışlardır. Ayrıca, bazı üretici ülkelerde petrol üretiminde yaşanan sorunlar da fiyat artışına etki etmektedir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Libya, doğusundaki petrol ihracat terminallerini 4 tanesini fırtına nedeniyle kapatmıştır. Ayrıca, Kazakistan, bakım nedeniyle günlük petrol üretimini azalttığını açıklamıştır.

OPEC’in son aylık raporu, yıl sonuna kadar dünya genelinde petrol talebinin yüksek kalmasını ve üretimin düşük seyredeceğini öngörmektedir. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yayınlanan rapor da küresel petrol stoklarının ikinci yarıda yaklaşık 500 bin varil azalacağını ve bu durumun Brent petrol fiyatının varil başına ortalama 93 dolar seviyesine çıkmasına neden olabileceğini belirtmektedir.

Bugün, piyasalar Uluslararası Enerji Ajansı’nın üretim ve talep beklentilerini içeren aylık raporunu beklemektedir.

Teknik olarak bakıldığında, Brent petrolün 92,46 ile 92,53 dolar aralığının direnç seviyesi olarak izlendiği, 92,12 ile 92,02 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak dikkate alındığı belirtilmektedir.

13 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!