featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 11 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

11 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili, 90,35 dolar seviyesinde işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı, Cuma gününü 90,65 dolarla tamamladıktan sonra bugün kapanışa göre yüzde 0,33’lük bir düşüş yaşayarak 90,35 dolara geriledi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 87,06 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarının bu düşüşünde çeşitli etkenler rol oynuyor. Öncelikle, piyasada kar amaçlı alımların gerçekleşmesi ve ABD’deki faiz oranlarına dair belirsizliklerin artması fiyatların aşağı yönlü baskı yapmasına neden oldu. Ayrıca, ülkede talebin zayıflayabileceği endişesi de fiyatların gerilemesine katkı sağladı.

Geçtiğimiz hafta yılın en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatları, ABD’den gelecek enflasyon verisi öncesinde kısmi bir düşüş yaşadı. Piyasalar, yüksek enflasyonun ABD ekonomisinde yavaşlamaya yol açabileceği ve bu durumun ham petrol talebini olumsuz etkileyebileceği endişesini taşıyor. ABD’deki yakıt talebinin de yaz sezonunun sona ermesiyle önümüzdeki aylarda düşmesi bekleniyor.

Petrol piyasasının önemli olaylarından biri de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın aylık petrol piyasası raporlarının bu hafta yayımlanacak olması. Uzmanlar, bu raporlarda yer alacak küresel talep ve arz tahminlerini yakından izleyecekler.

Öte yandan, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi petrol fiyatlarının düşüşünü sınırlıyor. Zira zayıf dolar, diğer ülkeler için petrolü daha uygun hale getirerek talebi artırabileceği bir faktör olarak görülüyor.

Teknik analize göre, Brent petrolde 90,96 ile 91,09 dolar arasının direnç, 90,32 ile 90,13 dolar arasının ise destek bölgesi olarak yakından takip ediliyor. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, küresel piyasalar ve ekonomik gelişmelerle birlikte yakından izlenmeye devam edecek gibi görünüyor.

11 Eylül 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!