featured

Enerji şirketinden karbon kredisi satışı

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş, son olarak yaptığı açıklama ile rüzgar santrallerinden elde ettiği karbon kredilerini başarıyla sattığını duyurdu. Şirket, 26 Aralık 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı bildirimde, İngiltere merkezli EOS Climate&Energy şirketine Hasanoba RES, Kocalar RES, Üçpınar RES ve Denizli RES’in 2021-2026 yıllarına ait karbon emisyon azaltım kredilerini başarıyla sattığını belirtti.

Yapılan açıklamada, söz konusu karbon kredileriyle elde edilen gelirin, şirketin ana gelir kaynağı olan yenilenebilir enerji üretimine ek olarak yaklaşık 8,6 milyon dolarlık bir ek gelir sağlayacağı vurgulandı. Hem spot satışlar hem de 2027 yılına kadar vadeli forward satışlardan oluşan karbon kredilerinin başarılı bir şekilde tamamlandığı ifade edildi.

Şirketin toplamda 3,2 milyon dolar olan karbon kredisi satış gelirinin, spot satışlarının tamamlanmasıyla birlikte 4,5 milyon dolara ulaşacağı bilgisi verildi. Ayrıca, tüm forward satışlarının tamamlanması sonrasında elde edilen gelirin 11,8 milyon dolar seviyelerine çıkacağı açıklandı.

Bu önemli satış işlemi, şirketin çevresel, sürdürülebilirlik ve ekonomiye katkı sağlama hedefleri doğrultusunda atılmış önemli bir adım olarak değerlendirildi. Şirket, elde edilen geliri yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerini desteklemek için kullanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Enerji şirketinden karbon kredisi satışı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!