featured

700 milyon dolarlık rekor yatırımcı : Hisse sahiplerine yüzde 100 kazanç

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş., yatırımcı sunumunu paylaşarak gelecek yılki hedeflerini duyurdu. 2004 yılında kurulan ve bugüne kadar 400’den fazla proje tamamlayan şirket, 3 kıtada 30 ülkede 640 çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Şirketin öncelikli hedefleri arasında fosil yakıta bağımlılığı azaltma, operasyonel maliyetleri düşürme, şebeke güvenilirliğini artırma ve enerji maliyetlerini düşürme bulunuyor. Güneş enerjisinde Avrupa’daki kurulu gücünü 263 GW’dan 902 GW’ye çıkarmayı planlayan YEO Teknoloji, aynı şekilde rüzgar enerjisinde Avrupa’daki kapasitesini 190 GW’dan 510 GW’ye, Türkiye’deki kapasitesini ise 11,6 GW’dan 29,6 GW’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Enerji depolama sistemleri alanında da faaliyet gösteren şirket, yenilenebilir enerji kullanımını artırma, fosil yakıta bağımlılığı azaltma, elektrik arz-talep dengesini sağlama gibi amaçları içeren hedefler belirlemiş durumda.

YEO Teknoloji’nin beş yıl içinde yenilenebilir enerjiye 700 milyon dolar yatırım yapma ve 588 MW güç kapasitesine ulaşma hedefi bulunuyor. Bu kapsamda, güneş enerji santrali (GES) projeleri için 918 MW’lık bir büyüklük öngörülüyor. Ayrıca, Romanya’daki faaliyet geçen projede ise 18,5 MW’lık bir kapasite hedefleniyor.

Finansal olarak bakıldığında, şirketin 2023 yılının üçüncü çeyreğinde 1.430 milyon TL satış gerçekleştirdiği belirtiliyor. 2024 yılında düşük borçlanma oranının korunması ve işletme sermayesi finansmanının kullanılmasıyla gelirlerde iyileşme öngörülüyor.

YEO Teknoloji’nin GES projelerinin büyüme açısından önemli bir rol oynamaya devam edeceği ve imzalanan kontratların tamamının dolar bazında olmaya devam edeceği de vurgulanıyor.

700 milyon dolarlık rekor yatırımcı : Hisse sahiplerine yüzde 100 kazanç
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!