featured

Türkiye yarın sandık başına gidiyor : İşte seçim yasakları

Türkiye, yarın yapılacak olan 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için hazırlıklarını tamamladı. Ülke genelinde 61 milyon 441 bin 882 seçmen, tercihlerini belirlemek üzere sandık başına gidecek. Bu seçimde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. Toplamda 34 siyasi parti, vatandaşların oyları için yarışacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) takvimine göre, seçim sürecindeki propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları belirlendi. Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de sona erecekken, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59’da kalkacak.

Oy kullanma saatleri, güneşin batışı dikkate alınarak bazı bölgelerde öne çekildi. Bu kapsamda, 32 ilde oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacakken, diğer illerde ise oylar 08.00-17.00 saatlerinde kullanılacak.

Seçim gününe ilişkin yasaklar da belirlendi. Oy verme gününde içki satışı ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri kapalı kalacak ve silah taşınması yasak olacak. Ayrıca, radyo ve televizyon yayınlarında belirli saatlerde seçimle ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması kısıtlanacak.

YSK’nin yayımladığı karara göre, seçimin iptal edilmesi durumunda yeniden seçimlerin 2 Haziran Pazar günü yapılması kararlaştırıldı.

Liderler ve adaylar da oy kullanacakları yerleri belirledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyunu İstanbul’da kullanacak ve seçim sonuçlarını burada takip edecek. Diğer liderler de kendi bölgelerinde oy kullanacak ve seçim sonuçlarını genel merkezlerinden izleyecekler.

Türkiye yarın sandık başına gidiyor : İşte seçim yasakları
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!