featured

Yoksulluk sınırı 55 bin TL’ye yaklaştı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 2024 Mart ayına ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması tutarı, açlık sınırını temsil eden 16.792,99 TL’ye ulaştı. Aynı dönemde, yoksulluk sınırı ise gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer zorunlu ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcamaların tutarı olarak 54.700,32 TL olarak belirlendi.

Araştırma sonuçlarına göre, mart ayında gıda fiyatları aylık bazda %3,29, yıllık bazda ise %75,09 oranında artış gösterdi. TÜRK-İŞ’in açıklamasında, marketlerde ürün bazlı fiyatların ramazan ayı indirimi gerekçesiyle seçim öncesi düşürüldüğü ancak gıda fiyatlarında devam eden artışın, özellikle dar ve sabit gelirli kesimleri olumsuz etkilediği vurgulandı.

Bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti de mart ayında aylık 21.831,13 TL’ye yükseldiği belirtildi. TÜRK-İŞ, yapılan araştırmanın sonuçlarının, gelirlerin satın alma gücünün her geçen ay azaldığını gösterdiğini ifade etti. Geçim şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığının altı çizildi.

Yoksulluk sınırı 55 bin TL’ye yaklaştı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!