featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yabancı yatırımcıların TL ilgisi artıyor

Yabancı yatırımcıların TL ilgisi artıyor

Son dönemde yabancı yatırımcılar, Türk lirası cinsinden tahvillere ve kredi risk primi (CDS) odaklı pozisyonlarına olan taleplerini artırdı. Türkiye’nin para politikasının daha istikrarlı hale gelmesi, uluslararası yatırımcıların Türkiye piyasasına olan ilgisini yeniden canlandırdı.

ABD merkezli fon yönetimi firması Vanguard’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Aktif Sabit Gelirli Varlıklar Eş Başkanı Nick Eisinger, bu eğilimi doğrulayan bir açıklama yaptı. Eisinger, TL cinsi varlıklarda değer artışı beklentisiyle TL’de uzun pozisyonda olduklarını belirtti. Ayrıca, yerel tahvillere düşük miktarda uzun pozisyon alırken, kredi türevlerinde daha uzun pozisyonlar aldıklarını vurguladı.

Nick Eisinger, mevcut parasal koşulların yeterince sıkı olduğunu ve dolardan uzaklaşma eğiliminin süreceğini ifade etti. Önümüzdeki dönemde CDS gibi finansal türevlerin yatırımcılar için yeni fırsatlar sunabileceğini iddia eden Eisinger, Türkiye’nin CDS’lerinin bu hafta 264 seviyelerinde bulunduğunu ve geçen yılın aynı döneminde 670 baz puan olan CDS’lerde önemli bir düşüş yaşandığını kaydetti.

Türk varlıklarına yönelik artan talep, Borsa İstanbul’u da olumlu etkilemeye devam ediyor. BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana yükseliş trendini sürdürerek bu hafta itibarıyla %47’lik bir değer artışı sağladı. Bankacılık sektörü ise aynı dönemde %80’lik bir değer artışı ile öne çıktı.

Citi’nin analistleri de Türkiye’deki politika değişikliklerini olumlu değerlendiriyor. Analistler, bu yaklaşımın Türk finansal varlıklarına olan ilgiyi artırdığını ve hisse senedi piyasasında güçlü bir yükseliş trendi gözlemlediklerini belirtiyor. Ancak, bankacılık sektöründe yaşanan bu güçlü yükselişin ardından Citi analistleri, bankalar için nötr tavsiyesi verdi.

Dolar/TL kuru ise Nisan ayında 33 seviyesine ulaşarak rekor kırdıktan sonra, son 6 haftadır 32,2-32,5 bandında yatay bir seyir izleyerek istikrarlı bir görünüm sergiliyor.

Yabancı yatırımcıların TL ilgisi artıyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!