featured

Türkiye, gri listeden çıkmaya hazırlanıyor : Türkiye gri listeden çıkacak mı? Gri liste toplantısı ne zaman?

Türkiye’nin geleceğini etkileyebilecek kritik bir toplantı 28 Haziran’da gerçekleşecek. Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’nin “gri liste”den çıkıp çıkmayacağına ilişkin kararını açıklayacak.

FATF, dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadelede uyumunu değerlendirerek her ülkenin durumunu belirli aralıklarla gözden geçiriyor.

Türkiye, 2021 yılında gri liste olarak adlandırılan listeye dahil edilmişti. Ancak ülke, FATF’nin belirlediği 40 standardın 39’u ile uyum sağlayarak ilerleme kaydetmiş durumda.

Geçtiğimiz ay FATF’tan gelen bir heyet, Türkiye’nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanla mücadeledeki uygulamalarını yerinde değerlendirmek üzere ziyaret etmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 28 Haziran’daki kritik toplantıya katılmak üzere Singapur’a gidecek. Türkiye’nin gri listeden çıkması halinde uluslararası yatırım fonlarının ülkeye yatırım yapma imkanı artacak, sınır ötesi işlemler ve kredi alımı konusundaki kısıtlamalar ise hafifleyecek.

Ayrıca, Türkiye’nin gri listeden çıkması için son engel olarak kripto varlıklarla ilgili yasal düzenleme görüşülmeye başlandı. Bu düzenleme, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin almasını ve belirli şartları yerine getirmesini zorunlu kılacak. Yasalara aykırı hareket edenler ise ciddi cezalarla karşı karşıya kalacak.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye, gri listeden çıkmaya hazırlanıyor : Türkiye gri listeden çıkacak mı? Gri liste toplantısı ne zaman?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!