featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye gri listeden çıkabilecek mı? Kritik toplantı bu hafta

Türkiye gri listeden çıkabilecek mı? Kritik toplantı bu hafta

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkma sürecini görüşmek amacıyla FATF Genel Kurulu’na katılmak için Singapur’a seyahat edecek.

Mali suçlarla mücadelede dünya ekonomilerinin uyumunu değerlendiren FATF, Türkiye’yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede yetersiz kaldığı gerekçesiyle 2021 yılında gri listeye almıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin FATF gri listesinden çıkış sürecinde son aşamaya geldiğini geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda belirtmişti.

FATF Genel Kurulu, 26-28 Haziran tarihleri arasında Singapur’da gerçekleşecek. Mehmet Şimşek, bu kritik toplantıya katılmak üzere Singapur’a gidecek.

Ekonomi yönetimi, Türkiye’nin ay sonunda gri listeden çıkmasını bekliyor ve aksi bir kararın siyasi olacağını ifade ediyor.

Geçen ay FATF’tan bir heyet, Türkiye’nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanla mücadeledeki uygulamalarını yerinde değerlendirmek amacıyla ülkeyi ziyaret etmişti.

Borsa İstanbul, bayram sonrası kısa haftayı 10.771 puanla tamamladı. Uzmanlar, bu hafta Cuma günü Türkiye’nin gri listeden çıkma kararının alınması durumunda borsada önemli değişiklikler yaşanabileceğini ve BİST 100 Endeksi’nin yılın geri kalanında 15 bin puana kadar yükselebileceğini belirtiyor.

Borsa İstanbul’un İlk Yarısı ve Getiriler

Haziran ayını kapatmaya hazırlanan Borsa İstanbul, yılın ilk yarısında yüzde 40’ı aşan bir getiri sağladı. Endeks, yıla 7.412 puandan başlamasına rağmen, zorlu koşullara rağmen 10.899 puanla tüm zamanların zirvesine ulaştı. Ekonomi yönetiminin aldığı önlemler, enflasyon beklentilerinin Merkez Bankası tahminlerine yakınsamaya başlaması ve dolar kurundaki stabil seyir, yabancı yatırımcıların Türk Lirası varlıklara olan ilgisini artırdı. Yıla 292 puandan başlayan Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS) şu sıralar 268 puan seviyesinde bulunuyor. Ayrıca, S&P ve Fitch yılın ilk yarısında Türkiye’nin notunu yükseltirken, Moody’s görünümü durağandan pozitife çevirdi. Uzmanlar, yılın geri kalanında yeni not artırımları olabileceğini öngörüyor.

Gri Listeden Çıkışın Olası Etkileri

28 Haziran’da Türkiye’nin gri listeden çıkışı karara bağlanacak. Uzmanlar, bu gelişmenin TL varlıklara ilgiyi artırabileceğini ve Borsa İstanbul’da yeni rekorların kırılabileceğini belirtiyor. Türkiye’nin gri listeden çıkarılması, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye sermaye akışlarını hızlandırabilir ve ithalat-ihracatçı şirketleri pozitif yönde etkileyebilir. Aynı zamanda, yabancı sermaye yoluyla start-up fonlamalarında artış yaşanabilir. Bu gelişmeler, Türk Lirası’nın istikrarını artırarak enflasyonla mücadelede önemli rol oynayabilir ve politika faizinin daha erken indirilmesine yol açabilir.

Haftalık Kapanış ve Teknik Görünüm

BIST 100 endeksi, bayram sonrası kısa haftanın son gününü yüzde 0,29 değer kazancıyla 10.771,36 puandan tamamladı. Bu seviye, tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışı olarak kaydedildi. Toplam işlem hacmi 97,4 milyar lira olurken, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.800 ve 10.900 seviyeleri direnç, 10.700 ve 10.600 puanlar ise destek konumunda bulunuyor. Uzmanlar, Türkiye’nin gri listeden çıkması halinde endeksin 15 bin puana doğru bir yolculuğa çıkabileceğini belirtiyor.

Faiz Kararı ve Küresel Piyasalar

Uzmanlar ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin temkinli açıklamaları ve Avrupa’daki seçim belirsizliklerinin küresel piyasalarda risk iştahını azalttığını vurguluyor. Bu hafta yurt içinde reel kesim güven endeksi, imalat sanayi kapasite kullanım oranı, ekonomik güven endeksi, TCMB’nin faiz kararı ve dış ticaret dengesi izlenecek. Yurt dışında ise ABD’de büyüme, kişisel gelir ve harcamalar, Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi, Japonya’da işsizlik oranı ve sanayi üretimi gibi veriler takip edilecek.

Yatırımcıların Portföy Değeri Artıyor

Mayıs sonu itibarıyla yatırımcıların portföy değeri geçen yılın sonuna göre yüzde 41 artarak 5 trilyon 849 milyar 412 milyon liraya yükseldi. Yerli yatırımcıların payı 3 trilyon 564 milyar 599 milyon lira ile toplam portföy değerinin yüzde 61’ini oluşturuyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, Borsa İstanbul’daki yerli yatırımcı sayısı Aralık 2023’e göre yüzde 9 artarak 8 milyon 296 bin 305’e, yabancı yatırımcı sayısı ise 31 bin 945’e ulaştı. 1 milyon lira ve üzeri portföye sahip yatırımcıların sayısı yılın ilk beş ayında yüzde 30 artarak 243 bin 254 kişiye çıktı.

Uluslararası Not Artışları ve Beklentiler

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ocak ayında Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi. Fitch Ratings, mart ayında Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltip, görünümü “durağan”dan “pozitif”e çıkardı. S&P ise 11 yılın ardından ülke kredi notunu bir kademe artırarak görünümü pozitif olarak korudu. Uzmanlar, S&P, Fitch ve Moody’s’in pozitif not görünümlerinin not artışlarının devamının habercisi olduğunu belirtiyor.

Türkiye gri listeden çıkabilecek mı? Kritik toplantı bu hafta
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!