featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türk Ticaret Kanunu’da yeni değişiklikler

Türk Ticaret Kanunu’da yeni değişiklikler

Türk Ticaret Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Yürürlüğe Girdi

Türk Ticaret Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında Kooperatifler Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldı. Artık Kooperatif Bilgi Sistemi’ne kaydı gerçekleştirilemeyen ortaklar için veri eksikliklerinin tamamlanması için iki defa süre uzatımı yetkisi Ticaret Bakanlığına verildi. Ayrıca, kooperatifler ve üst kuruluşlarının ana sözleşmelerini kanun hükümlerine uygun hale getirmeleri için öngörülen süre beş yıla çıkarıldı, böylece kooperatif yöneticileri ve ortakları için tereddütler giderildi.

Rekabet Kanunu’nda Tüketici Refahı Lehine Değişiklik Yapıldı

Rekabet Kanunu’nda yapılan değişiklikle, soruşturma süreçlerine katkısı olmayan hususlar kaldırıldı ve kurumun soruşturma sonuçlarının ilgili piyasalara etkisinin gecikmeden temini sağlandı. Böylece Rekabet Kurumunun tüketici refahını artırma hedefine daha etkin bir şekilde ulaşması hedeflendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda Değişiklikler

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda yapılan değişiklikle, sermaye piyasası mevzuatına benzer yaklaşımla ürün ihtisas borsalarında gerçekleştirilen işlemlerden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve oluşabilecek zararların tazmin edilmesi için düzenlemeler getirildi. Ayrıca, alınacak teminatların ve garanti fonundaki varlıkların korunmasını güvence altına alınarak sektöre olan güvenin artırılması hedeflendi.

Diğer Kanunlarda Yapılan Değişiklikler

Çeşitli kanunlarda yapılan değişikliklerle, pazarcı esnafının menfaatlerinin korunması ve maliyetlerin azaltılması amaçlandı. Anonim şirketlerde yönetim kurulu başkanı ve vekilinin seçilmesi ile ilgili süreçlerde esneklik sağlandı ve anonim şirketlerin mevzuattaki yeni en az sermaye tutarlarına uyum sağlandı.

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu’nda Değişiklikler

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu’nda yapılan değişikliklerle Türk malı imajının yurt dışında korunması ve güvensiz ürün ihraç eden firmalara caydırıcı cezalar getirilmesi amaçlandı. Bu değişikliklerle güvenli ürünlerin ihracatının teşvik edilmesi hedeflendi.

Türk Ticaret Kanunu’da yeni değişiklikler
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!