featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ticaret Bakanlığı’ndan sahte servislere 15 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı’ndan sahte servislere 15 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sahte yetkili servislerle ilgili önemli bilgilere yer verildi. Bakanlığa gelen şikayetlerde, özellikle kombi, beyaz eşya, klima ve cep telefonu gibi cihazların tamir, bakım ve yedek parça temini için yetkili servis arayan tüketicilerin, yetkili servis olmadıkları halde yetkili gibi tanıtım yapan servisler tarafından mağdur edildiği belirtildi.

Bu kapsamda, sahte yetkili servislere yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimler ve Reklam Kurulu’nun internet arama motorları ve sosyal medya üzerinden yapılan reklamlara ilişkin incelemeleri sonucunda, son iki yılda yaklaşık 15 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Bakanlık, sahte yetkili servisler hakkında suç unsuru tespit edildiğinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulduğunu da vurguladı. Ayrıca, tüketicilerin mağdur olmaması için dikkat etmeleri gereken noktaları açıkladı:

  1. Yetkili Servis Bilgileri: Tüketiciler, Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve www.servis.gov.tr adresinden erişilebilen Servis Bilgi Sistemi (SERBİS) aracılığıyla ürünlerinin yetkili servis bilgilerine ulaşabilirler.
  2. İnternet Arama Sonuçları: İnternet aramalarında ilk sıralarda çıkan servislerin reklamları ve internet sitelerinde yer alan firma logoları yeterli görülmemeli, bu servislerin üretici veya ithalatçı firmanın internet sitesinde veya SERBİS’de yer alıp almadığı kontrol edilmelidir.
  3. Şikayet ve İhbar: Tüketiciler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Ticaret Bakanlığı web sayfası üzerinden ihbar ve şikayet mekanizmalarını kullanarak mağduriyetlerini bildirebilirler. Sahte yetkili servislere yönelik denetimler sonucunda gerekli idari yaptırımların uygulanmaya devam edileceği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, bu tür mağduriyetlerin önüne geçilmesi için tüketicileri bilinçli olmaya ve yetkili servis bilgilerini kontrol etmeye davet ediyor. Sahte yetkili servislerle mücadele kapsamında denetimlerin aralıksız süreceği vurgulandı.

Ticaret Bakanlığı’ndan sahte servislere 15 milyon lira ceza
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!