featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB Başkanı Fatih Karahan Meclis’e sunum yapacak

TCMB Başkanı Fatih Karahan Meclis’e sunum yapacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bu hafta yoğun bir çalışma programıyla mesaisini sürdürecek. Genel Kurul’da, kripto varlıklarla ilgili kanun teklifi ele alınırken, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan da milletvekillerine kapsamlı bir sunum yapacak.

Kripto Varlıklara İlişkin Kanun Teklifi Görüşülecek

TBMM Genel Kurulu’nun bu haftaki gündeminde, kripto varlıklara ilişkin 19 maddelik kanun teklifi öne çıkıyor. Teklif kapsamında, hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getiriliyor ve kuruluş ile faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınması zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca, kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı da SPK’nın yetki alanına dahil ediliyor. Tüm transfer işlemleri ise kayıt altına alınacak.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Bilgilendirme Yapacak

Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, küresel ekonomi, enflasyonla mücadele ve para politikası konularında kapsamlı bir değerlendirme sunacak. Sunumda, faiz kararları, kur politikası ve kur korumalı mevduat hesaplarındaki son durum da ele alınacak. Karahan, milletvekillerinin sorularını da yanıtlayacak.

Ulaştırma Alanında Yeni Düzenlemeler

AK Parti’nin ulaştırma alanında önemli düzenlemeler içeren kanun teklifi de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşülecek. Düzenlemeyle birlikte, ruhsatsız insansız hava aracı uçuranlara 60 bin lira, izinsiz paraşütle atlama yapanlara ise 500 bin lira ceza verilecek. Denizcilik sektöründe ücretler yeniden belirlenirken, havaalanları çevresindeki yapılaşmalara ilişkin düzenlemeler de yapılacak.

Eğitimde Şiddetin Önlenmesi

Eğitimde şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi üzerindeki çalışmalar da tamamlanmak üzere. Bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması beklenen teklife göre, eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlar için cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve doğrudan tutuklama sebebi sayılacak.

Başıboş Sokak Köpekleri Sorunu

Başıboş sokak köpekleri sorununa çözüm arayışı devam ediyor. AK Parti grubu, kanun teklifi sunulmadan önce, hafta içinde muhalefet partilerinin milletvekillerinin görüşlerini alacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu hafta da yoğun ve çeşitli konuları ele alarak çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.

TCMB Başkanı Fatih Karahan Meclis’e sunum yapacak
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!