featured

SPK’dan döviz manipülasyonu yapanlara suç duyurusu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), döviz fiyatlarını manipüle ederek ülke ekonomisine ve para piyasalarına yönelik güvensizlik oluşturmayı amaçlayan kişiler hakkında suç ihbarında bulundu.

SPK’nın yaptığı açıklamaya göre, gerçeğe aykırı bilgi vermek suretiyle döviz fiyatlarını etkileyenlerle ilgili suç ihbarı yapıldı. Açıklamada belirtildiğine göre, Yeniçağ İnternet Gazetesi’nin “Dolar 15 gün sonra bu rakama yükselecek. Merkez Bankası’nın raporundan sızdı” başlıklı haberinin tamamen gerçek dışı olduğu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi raporundaki bilgilerin çarpıtıldığı ifade edildi.

Suç ihbarında bulunulan isimler arasında Yeniçağ İnternet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erdem AVŞAR ve onun bağlı olduğu yetkililer Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Eray EROLLU, Genel Yayın Yönetmeni Fatih ERGİN, yayın sahibi Yeniçağ Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal ÇELİK ve Tüzel Kişi Temsilcisi Ahmet ÇELİK, haberin kaynak kısmında adı geçen “paradurumu.com” internet sitesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Burak ÖZTUNALI, Yayın Danışmanı Ali GÜVEN ve sahibi Özlem DENİZMEN de bulunuyor.

Suç ihbarı, Türk Ceza Kanunu’nun “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” başlıklı 217/A maddesi uyarınca yapılmıştır.

SPK’dan döviz manipülasyonu yapanlara suç duyurusu
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!