featured

S&P’den Türk şirketleri raporu

S&P Global, Türk şirketlerinin not dağılımlarının iyileştiğini ve bu yıl stratejik büyüme projelerine yatırım yapmaya devam edeceklerini öngörüyor.

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye’de derecelendirdiği 15 şirketin not dağılımlarının Türkiye’nin ülke notundaki artışla birlikte iyileştiğini raporladı.

Rapora göre, Aralık 2023’ten bu yana 11 şirket için not artışı yapıldı ve ihraççıların yüzde 40’ı artık pozitif bir görünüme sahip. Bu iyileşmenin arkasındaki ana faktör, Türkiye’nin kredi notunun “B+”ya yükseltilmesi olarak belirtiliyor.

S&P Global’ın raporunda şu ifadelere yer verildi: “Şirketlerin notları, Türkiye’nin ülke notundaki iyileşmeden pozitif yönde etkilendi ve bazı şirketlerin görünümü Türkiye’nin ülke notuna bağlı olmaya devam ediyor.”

Türk şirketlerinin stratejik büyüme projelerine yatırım yapmaya devam etmeleri beklenirken, bu durumun yüksek faiz giderlerinden dolayı nakit akışını olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Ayrıca, Avrupa tahvil piyasasının bazı Türk şirketlerine yeniden açıldığı ve son tahvil ihraçlarının likidite tamponlarını artırdığı, ancak ortalama borç vade profillerinin hala nispeten kısa vadeli olduğu vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
S&P’den Türk şirketleri raporu
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!