featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şirketlere asgari kurumlar vergisi geliyor

Şirketlere asgari kurumlar vergisi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, asgari kurumlar vergisi konusunda yaptığı açıklamaların detayları netleşiyor.

Bakan Şimşek, vergide adalete odaklanarak, OECD’nin çok uluslu şirketler için asgari kurumlar vergisi uygulamasına benzer bir adım atmaya hazırlandıklarını belirtti. Bu adımın, çok uluslu şirketlerin yanı sıra diğer firmaları da kapsayacağını vurguladı.

1990’lı yıllarda Türkiye’de uygulanmış ancak 1999’da kaldırılmış olan asgari kurumlar vergisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeniden gündemine alınmasının sebebi, fiiliyatta ödenen vergi oranlarının çok düşük kalmasıyla ilgili. Beyan edilen matrah ile ödenen vergi tutarı arasındaki farkın neden olduğu düşük efektif vergi oranları, bu konunun yeniden ele alınmasını zorunlu kılıyor.

Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, yurt içindeki işletmelere yönelik asgari kurumlar vergisi uygulanması durumunda, kâr edip etmediklerine bakılmaksızın mükelleflere yüzde 10 ile 15 arasında bir vergi yükü getirilecek. Ayrıca, gelir vergisi mükellefleri için hayat standardı uygulamasının da büyük ihtimalle yeniden başlayabileceği ifade ediliyor.

Şu anda Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yer alan yaklaşık 30 adet istisna bulunuyor. Bakan Şimşek’in daha önce yaptığı açıklamalara göre, vergi istisnalarının gözden geçirilerek kaldırılması ve her bir istisna için ayrı düzenlemelerin ortadan kaldırılması üzerinde çalışılıyor.

Küresel asgari kurumlar vergisi ise, çok uluslu şirketlerin vergiden kaçınmak için şirket merkezlerini düşük vergi oranlarına sahip ülkelere kaydırmalarını önlemeyi amaçlıyor. Bu düzenleme, küresel cirosu 750 milyon euro ve üzerinde olan şirketlerin faaliyet gösterdikleri ülkelerde yüzde 15 kurumlar vergisi ödemesini öngörüyor.

Ancak, OECD bünyesinde uygulanması planlanan bu düzenlemenin Türkiye’ye uyarlanması durumunda ülkenin toplam vergi geliri kaleminde azalma olabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte, uluslararası şirketlerin hâlen tabi oldukları Dijital Hizmetler Vergisi’nin küresel asgari kurumlar vergisi ile birlikte yürürlükten kaldırılacağı ifade ediliyor.

Şirketlere asgari kurumlar vergisi geliyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!