featured

Reel kesim güveni dört ayın zirvesinde

TCMB, Ocak ayına ait reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranlarını Şubat ayında yayımladı.

Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak 102,0 seviyesinde gerçekleşti. 2024 yılı Şubat ayındaki İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, 1725 imalat sanayi iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılmasıyla elde edildi.

Endeks, 100’ün altındaki değerlerle ekonomik faaliyetlere ilişkin güvenin azaldığı kötümser bir görünüme, 100’ün üzerinde olması ise iyimser bir görünüme işaret ediyor. Mevcut toplam sipariş miktarı ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki üretim hacmi, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki toplam istihdam, genel gidişat ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 101,5 seviyesine yükseldi. Gelecek on iki aylık dönemde yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 54,7 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla aynı kalanların oranı yüzde 77,3’e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 16,6’ya yükselirken, daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,1’e geriledi.

Kapasite kullanım oranı ise binde 2 artarak yüzde 77,0 seviyesine ulaştı. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış Kapasite Kullanım Oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 76,4 seviyesinde gerçekleşti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Reel kesim güveni dört ayın zirvesinde
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!