featured

Reel kesim güven endeksi sabit kaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayına ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı.

Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi, 2024 yılının Nisan ayında bir önceki aya kıyasla değişmeyerek 103,5 seviyesinde sabit kaldı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları ise, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılmasıyla elde edildi.

TCMB’nin açıklamasına göre, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi, genel gidişat ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Açıklamada belirtilenlere göre, mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya kıyasla 1,7 puan artarak 106,1 seviyesine yükseldi. Üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği gözlemlenirken, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. İhracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin ise artış bildirenler lehine döndüğü belirtildi.

Ankete katılan işyerlerinin yüzde 55,7’si üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını ifade ederken, yüzde 14,0’ı talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtti. Rekabet gücüne ilişkin gelişmeler incelendiğinde, yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği, Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği ve Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin azalış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı gözlendi.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,8’e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,9’a aynı kaldı ve belirsizlik içindeki oran yüzde 75,3’e geriledi.

Reel kesim güven endeksi sabit kaldı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!