featured

Politika faizi nedir? Politika faizi kararı basıl belirlenir?

Politika faizinin ne olduğu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından geniş bir ilgi gördü. Türkiye ekonomisini yakından takip eden vatandaşlar, politika faizinin tanımı ve belirlenme sürecini araştırıyor. İşte detaylar:

Politika Faizi Nedir?

Politika faizi, merkez bankalarının para arzını ve kısa vadeli faiz oranlarını kontrol etmek amacıyla belirlediği resmi faiz oranıdır. Merkez bankaları, bankalara kısa vadeli borçlar ve likidite sağlamak için belirledikleri bu faiz oranları aracılığıyla ekonomik faaliyeti ve genel fiyat seviyelerini etkileyebilirler. Politika faizi, bu nedenle ekonomik politikaların bir göstergesi olarak kabul edilir.

Türkiye’de Merkez Bankası’nın kullandığı politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranıdır.

Politika Faizi Nasıl Belirlenir?

Politika faizi ile ilgili kararlar Türkiye’de Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Faiz kararları, orta vadeli bir perspektife odaklanarak gelecek dönem enflasyon görünümüne dikkatle incelenir. Ayrıca, dışsal şoklara anında tepki verilmemesi ve politika tepkisinin zamana yayılması ilkesi benimsenir.

PPK faiz kararları alırken, toplam arz-talep dengesi, maliye politikasına ilişkin göstergeler, parasal göstergeler, kredi büyüklükleri, ücret, istihdam, birim maliyet, verimlilik gelişmeleri, kamu ve özel sektör fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, döviz kurları gibi birçok faktörü göz önünde bulundurur. Analizlerde, olası dışsal şokların etkileri ve Merkez Bankası’nın ekonomik tahmin sisteminden elde edilen projeksiyonlar gibi geniş bir bilgi seti kullanılır.

Politika faizi nedir? Politika faizi kararı basıl belirlenir?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!