featured

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu şubatta arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 Şubat ayına ilişkin Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu’na dair güncel verileri açıkladı.

Şubat sonunda, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2023 yıl sonuna göre 394 milyon ABD doları azalarak 163,4 milyar ABD dolarına geriledi. Uzun vadeli kredi borcu, 782 milyon ABD doları azalarak 153,9 milyar ABD doları düzeyine inerken, kısa vadeli kredi borcu ise (ticari krediler hariç), 389 milyon ABD doları artarak 9,5 milyar ABD dolarına yükseldi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcunda bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının arttığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaların ise yükseldiği gözleniyor. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları azalırken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları da azaldı.

Kısa vadeli kredi borcunda ise, bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları azalırken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları da düştü.

Alacaklıya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcunda tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun azaldığı, kısa vadeli kredi borcunda ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun azaldığı görülüyor.

Döviz kompozisyonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun çoğunluğu ABD doları cinsinden olup, Euro ve Türk lirası dağılımı da dikkat çekiyor. Kısa vadeli kredi borcunda ise ABD doları öne çıkarken, Euro ve Türk lirası dağılımı da önemli.

Sektör dağılımı incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcunun büyük kısmını finansal olmayan kuruluşların oluşturduğu görülüyor. Kısa vadeli kredi borcunda ise finansal kuruluşların ağırlığı ön plana çıkıyor.

Özetle, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu, Şubat sonu itibarıyla detaylı bir şekilde incelendiğinde, önemli değişimler ve dağılımlar gözlemleniyor. Toplam kredi borcunun vadeye göre incelenmesi ise geri ödemelerin yaklaşan dönemdeki boyutunu netleştiriyor.

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu şubatta arttı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!