featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Bayram ikramiyesi ve maaşlar toplu halde ödenir mi? İkramiye ve maaşlar birlikte ödenir mi?

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Bayram ikramiyesi ve maaşlar toplu halde ödenir mi? İkramiye ve maaşlar birlikte ödenir mi?

Emekli ikramiyelerinin Kurban Bayramı öncesinde ödeneceği açıklandıktan sonra, emeklilerin gözleri maaş ödemelerine çevrildi. Bu yıl Kurban Bayramı 16-19 Haziran tarihlerinde kutlanacak. Emekliler, maaşlarını 17 Haziran’dan itibaren almaya başlayacak. Dolayısıyla, bazı emekliler bayramda maaşlarını alırken, bazıları bayram sonrasına kadar beklemek zorunda kalacak. Peki, maaşlar da bayramdan önce ödenecek mi? İşte detaylar…

Bayram Öncesi Emekli Maaşları ve İkramiyeler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli ikramiyelerinin bayramdan önce verileceğini duyurdu. Emekliler, maaşlarını tahsis numaralarının son hanesine göre alacak. Bu yıl SSK emeklileri 17-26 Haziran arasında, Bağkur emeklileri 25-28 Haziran arasında, Emekli Sandığı’na tabi olan kamu personeli ise ayın ilk haftasında maaşlarını alacaklar. Bu durumda, bazı emekliler bayramda maaşlarını alırken, diğerleri bayram sonrasında maaşlarına kavuşacak.

Geçmiş Yıllarda İkramiye ve Maaş Ödemeleri

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı 28 Haziran – 1 Temmuz tarihlerine denk gelmişti. SGK’nın o dönemdeki uygulamasına göre, SSK kapsamında gelir/aylık alanlara ödeme günlerine göre belirli tarihlerde ödeme yapılmıştı. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilere de benzer şekilde ödemeler gerçekleştirilmişti. Bu yıl da benzer bir uygulamanın olması ve maaşların bayramdan bir hafta önce ödenmesi bekleniyor.

En Düşük Emekli Maaşı ve Bayram İkramiyesi

Bayram ikramiyeleri, başlangıçta 1000 TL’den 1100 TL’ye, daha sonra 2000 TL’ye ve son olarak 3000 TL’ye yükseltildi. Şu anda en düşük emekli maaşı 10.000 TL seviyesinde. Bu durumda, emekliler bayram ikramiyesi ile birlikte toplamda 13.000 TL alacaklar. Dul ve yetimler ise yasa gereği dosya bazında hisseleri oranında ikramiye alacaklar.

Emekli Destek Paketleri

Yasa koyucu, emeklilerin hayatını kolaylaştıracak bir dizi kampanya açıkladı. Ulaştırma alanında, TCDD yollarındaki seyahatlerde %10 indirim nisan ayından itibaren geçerli oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 5510 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatı uyarınca, emeklilere kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerde 31 Aralık 2024’e kadar %15 indirim uygulanacak. PTTcell ve PTTkargo’da %10 indirim uygulanacak.

TROY kart ile bankalarla yapılan anlaşmalar kapsamında, emekli kartları ile fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirli üst limitler üzerinden giyim mağazalarında indirimler olacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki yurtlar, yaz aylarında 1 aylık süreyle emeklilerin ücretsiz hizmetine sunulacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, kendi bünyesindeki tesisleri emeklilere ücretsiz olarak açacak. Yapılacak düzenlemeler emekliler.gov.tr web adresinden duyurulacak.

Temmuzda En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Daha önceki emekli maaş zamlarına bakıldığında, genellikle ara dönem yerine yılbaşı zamlarının daha fazla verildiği ve çoğu zaman 5’in katları şeklinde yuvarlama yapılarak ödeme yapıldığı gözlemleniyor. Taban maaş uygulamasında, mevcut 10.000 TL olan taban maaşın 12.500 veya 15.000 TL seviyesine çıkarılması bekleniyor.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Bayram ikramiyesi ve maaşlar toplu halde ödenir mi? İkramiye ve maaşlar birlikte ödenir mi?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!