featured

Merkez Bankası’ndan ‘Dijital TL’ açıklaması

TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan, İstanbul’da düzenlenen “İstanbul Fintech Week” etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ödemeler sistemine verdiği öneme vurgu yaparak, sürekli olarak yenilikçi çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Karahan, konuşmasında merkez bankalarının dijital çağda önemli bir rol oynadığını dile getirdi. Paranın ve ödemelerin tarih boyunca süregelen evrimine atıfta bulunan Karahan, finansal teknolojilerdeki ilerlemelerin merkez bankaları için hayati önem taşıdığını ifade etti.

Ödeme sistemleri alanındaki hedeflerinden bahseden Karahan, Türkiye’de rekabetçi bir ekosistem oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı. Ancak teknolojik ilerlemelerin beraberinde getirdiği risklerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Karahan, merkez bankalarının finansal teknolojiler alanında odaklanması gereken iki ana noktanın yeniliğin teşvik edilmesi ve finansal istikrarın sağlanması için risklerin azaltılması olduğunu vurguladı.

Ayrıca Karahan, TCMB’nin finansal ekosistemdeki rolünü değerlendirirken, Dijital Türk Lirası projesi ve son dönemdeki teknolojik gelişmelerin merkez bankacılığı açısından önemini ele aldı.

Merkez Bankası’ndan ‘Dijital TL’ açıklaması
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!