featured

Merkez Bankası yılın son faiz kararını yarın açıklayacak

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı yarın açıklanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki toplantı, yarın saat 14.00’te gerçekleşecek. Önceki toplantıda politika faizini yüzde 40’a çıkaran Merkez Bankası, bu kararıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Geçen ayki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi, 500 baz puanlık bir artışla yüzde 40 seviyesine yükseltilmişti. Bu kararın ardından, ekonomistler arasında faizdeki olası bir değişiklik beklentisiyle ilgili değerlendirmeler hız kazandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin yapılan beklenti anketine göre, 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleşen ankette politika faizindeki değişikliğe dair medyan beklenti 250 baz puanlık bir artış yönünde oldu. Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 42,50 ile yüzde 45,00 arasında değişen oranlarda faiz artışı öngördüğü belirlendi.

Yatırımcılar ve ekonomi takipçileri, yarın açıklanacak faiz kararını merakla beklerken, finans piyasalarındaki olası etkiler de yakından izlenmeye devam ediyor.

Merkez Bankası yılın son faiz kararını yarın açıklayacak
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!