featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Merkez Bankası 2024 haziran ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Merkez Bankası faizi sabit mi bıraktı?

Merkez Bankası 2024 haziran ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Merkez Bankası faizi sabit mi bıraktı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasaların büyük bir merakla beklediği haziran ayı faiz kararını açıkladı.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan kararla birlikte politika faizi (bir hafta vadeli repo faiz oranı) yüzde 50 seviyesinde sabit tutulma kararı verildi.

Faiz kararına ilişkin toplantı sonrasında yapılan açıklamada “Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.”

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceği ifade edilen duyuruda, likidite gelişmelerinin yakından izlendiği aktarıldı.

Duyuruda, “Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır. Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.” değerlendirmesine yer verildi.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceği ve Kurul’un, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağı vurgulanan duyuruda, “Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti 5 iş günü içinde yayımlanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceği ve Kurul’un, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağı vurgulanan duyuruda, “Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti 5 iş günü içinde yayımlanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ NE YÖNDEYDİ?

Ekonomistlerin genel beklentisi, bu toplantıda da politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit bırakılacağı yönündeydi. Mart ayında faizleri sürpriz bir şekilde 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkaran TCMB, enflasyonun yüksek seyrini dikkate almıştı. Nisan ve Mayıs aylarında ise faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştı. Bu haftaki toplantıda da benzer bir politika izlendi.

TCMB Piyasa katılımcıları arasında yapılan ankete göre, TCMB’nin politika faizi için cari ay ve önümüzdeki 3 ay için beklenti yine yüzde 50 düzeyindeydi. Ancak 12 ay sonrası için bu beklenti yüzde 35,90’a gerilemiş durumda.

MERKEZ BANKASI TEMMUZ AYI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Önümüzdeki aylarda piyasalar, TCMB’nin temmuz ayı faiz kararını takip edecek. Temmuz ayı faiz kararı, 23 Temmuz 2024 Salı günü saat 14.00’te açıklanacak.

 

 

Merkez Bankası 2024 haziran ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Merkez Bankası faizi sabit mi bıraktı?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!