featured

Merkez Bankası 2023 Aralık ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faiz yüzde kaç yükseldi?

TCMB Para Politikası Kurulu, politika faiz oranını 250 baz puan artırarak %42,50’a yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 Aralık ayı faiz kararını Başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığında gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısıyla açıkladı.

Toplantı sonucunda TCMB Para Politikası Kurulu, politika faiz oranını 250 baz puan artırarak %42,50 seviyesine çıkardı. Bu karar, TCMB’nin haziran ayından bu yana faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 40’a kadar yükselttiği sürecin devamı niteliğinde. Ekonomi analistleri, yılın son toplantısında da benzer bir faiz artışının beklentisindeydi.

Merkez Bankası, 2023 yılında gerçekleştirdiği altı toplantıda önemli faiz artışlarına imza attı. Haziran ayında başlayan bu süreçte, banka sırasıyla 650 baz puanlık artışla haziranda, 250 baz puanlık artışla temmuzda, 750 baz puanlık artışla ağustosta ve ardından eylül, ekim ve kasımda her biri 500’er baz puanlık artışlarla toplamda 3 bin 150 baz puan faiz artışına gitmişti.

Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısı 25 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek.

Ankete katılan 12 ekonomistin ortak beklentisi, TCMB’nin faiz oranını 250 baz puan artırarak yükselteceği yönündeydi. Kasım toplantısında TCMB, parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını ifade etmişti. Para Politikası Kurulu toplantısına dair yapılan anket, ekonomistlerin politika faizindeki değişiklik beklentilerinin medyanının 250 baz puanlık bir artış yönünde olduğunu gösterdi. Ankete katılan ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu, faiz oranında 250 ila 500 baz puan arasında bir artış bekliyordu.

Merkez Bankası PPK karar metninde öne çıkan ifadeler:

Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyon son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin devam ettiğine işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin güçlenerek artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmektedir.

Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu değerlendirilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin, parasal sıkılaşma eşliğinde aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülmektedir. Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Merkez Bankası 2023 Aralık ayı faiz kararını açıkladı : Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faiz yüzde kaç yükseldi?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!