featured

Merkez bankalarından peş peşe faiz kararları

İngiltere, İsviçre, Norveç ve Brezilya’nın merkez bankaları faiz kararlarını açıkladı. Beklentilere paralel adımlar atan üç ülke merkez bankasının yanı sıra, İsviçre’den sürpriz bir indirim geldi.

Birçok merkez bankası, faiz kararlarını peş peşe açıklarken, bazıları beklentilere paralel adımlar atarken, bazıları ise piyasalara sürpriz yaptı.

İngiltere

İngiltere Merkez Bankası (BoE), 4 Temmuz’daki genel seçimler öncesinde politika faizini 16 yılın zirvesi olan yüzde 5,25’te sabit tuttu. Ekonomistler de bu kararı bekliyorlardı. Ülkede enflasyon üç yıl aradan sonra ilk kez yüzde 2 hedefine ulaşmış olmasına rağmen, BoE Başkanı Andrew Bailey, enflasyonun yüzde 2’lik hedefe yaklaşmasının sevindirici olduğunu ancak faizleri düşürmek için henüz erken olduğunu ifade etti.

İsviçre

İsviçre Merkez Bankası (SNB), politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 1,25’e indirdi. Ekonomistlerin beklentisi, faizin yüzde 1,50 seviyesinde tutulacağı yönündeydi. SNB, Mart ayında da beklenmedik bir kararla politika faizini 25 baz puan düşürerek sıkı para politikasını gevşetmeye başlamıştı.

Norveç

Norveç Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel olarak 16 yılın zirvesi olan yüzde 4,5’te sabit tuttu. Banka, 2025’te faiz indirimine başlanmasının beklendiğini açıkladı.

Brezilya

Brezilya Merkez Bankası, üst üste yedi toplantıdır devam eden faiz indirim sürecine ara vererek, politika faizini beklentilere paralel olarak yüzde 10,5 seviyesinde sabit bıraktı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez bankalarından peş peşe faiz kararları
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!