featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Memur ve emeklinin maaş zammı için geri sayım : Emekli ve memur zammı ne kadar olacak? Emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Memur ve emeklinin maaş zammı için geri sayım : Emekli ve memur zammı ne kadar olacak? Emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte, milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarına yapılacak zam oranları netlik kazanacak.

Memur ve memur emeklileri için maaş artışı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 olarak gerçekleşmişti ve 5 aylık enflasyon verilerine göre maaşlara yüzde 17,38’lik bir artış kesinleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 3 Temmuz’da açıklayacağı haziran ayı verileri, bu artış oranlarına ek olarak maaşlara ne kadar zam yapılacağını belirleyecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de durum benzer. Onların maaşları da TÜFE’ye (Tüketici Fiyat Endeksi) göre belirleniyor. Şu an için 5 aylık verilere göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı yüzde 22,72 olarak kesinleşmiş durumda ancak haziran ayı enflasyon verisiyle bu oran güncellenecek.

Toplu sözleşme ile enflasyon farkı hesaplandığında, memur ve memur emeklisinin maaş artışının haziran enflasyon verisinin de eklenmesiyle yüzde 20 ila 21 arasında olması bekleniyor.

Merkez Bankası’nın beklenti anketlerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 6 aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 25 ila 26 civarında öngörülüyor.

Memur ve emeklinin maaş zammı için geri sayım : Emekli ve memur zammı ne kadar olacak? Emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!