featured

Memur maaş zammı ne zaman açıklanacak? Memur maaş zammı için gözler 3 Ocak’ta

Yeni yıla girerken, milyonlarca memur ve emekli için merakla beklenen maaş zammı 3 Ocak’ta açıklanacak aralık ayı enflasyonuyla birlikte netleşecek. Bu hafta içinde açıklanması beklenen asgari ücretin ardından, gözler şimdi memur ve emekli kesiminin alacağı zam oranına çevrildi. Aralık ayı enflasyon rakamlarının duyurulmasının ardından, toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon üzerinden hesaplanan enflasyon farkı, memur ve emeklilerin maaşlarına yansıyacak.

Temmuz ile kasım aylarını içeren 5 aylık dönemde enflasyon oranı yüzde 33,66 olarak kaydedildi. 7. Dönem Toplu Sözleşme’de, memurlar için ocak ayında öngörülen artış yüzde 15 olarak belirlenmişti. Kasım ayı itibarıyla enflasyon farkının eklenmesiyle maaş artışının yüzde 45 olması kesinleşti. Şimdi ise bu oranın üzerine aralık ayı enflasyonu eklenerek net maaş zammı belirlenecek.

Kesin rakamlar, 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte ortaya çıkacak. Ayrıca, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BAĞ-KUR) emeklileri de 6 aylık enflasyon oranına göre maaş zammı alacak.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Memur maaş zammı ne zaman açıklanacak? Memur maaş zammı için gözler 3 Ocak’ta
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!