featured

Mehmet Şimşek : Dünya Bankası’ndan 1,5 milyar dolar kredi aldık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin dış kaynak akışını değerlendirirken Dünya Bankası ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında 3 ayrı projeye 1,5 milyar dolarlık finansman temin ettiklerini duyurdu.

Bakan Şimşek, ülkedeki kurumlara proje finansmanı desteği sağlama çabalarının devam ettiğini belirtti. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) deprem bölgesi için açıkladığı 1,5 milyar Euroluk finansman paketi kapsamında 500 milyon Euroluk desteğe ilişkin anlaşmanın imzalandığını hatırlattı.

Dünya Bankası’nın yanı sıra EBRD’den de destek aldıklarını ifade eden Bakan Şimşek, Türkiye’nin ekonomik planlarına olan güvenin dış kaynak akışının devamını sağladığını belirtti. Dünya Bankası ile yapılan iş birliği neticesinde enerji arz güvenliğini sağlamaya ve işletmelerin yeşil dönüşüm süreçlerini desteklemeye yönelik 3 ayrı projeye 1,5 milyar dolarlık kaynak tahsis edildiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, Dünya Bankası’ndan gelecek finansmanla gerçekleştirilecek 3 projeye ilişkin detayları paylaşarak, TKYB ve TSKB tarafından yürütülecek “Türkiye Dağıtık Enerji İçin Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi”nin yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek “Türkiye Sosyal Kapsayıcı Yeşil Geçiş Projesi”ne de kaynak sağlanacağını belirtti.

Son olarak TKYB tarafından yürütülecek “Türkiye Endüstriyel Emisyon Azaltım Projesi” için de finansman sağlanacağını aktaran Bakan Şimşek, bu projelerin Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Bakan Şimşek, geçen yıl Türkiye’ye sağlanan dış kaynakların toplamının 8,8 milyar dolara ulaştığını belirterek, bu kaynakların Türkiye’nin ekonomik programına duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Mehmet Şimşek : Dünya Bankası’ndan 1,5 milyar dolar kredi aldık
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!