featured

Maaş zamları için kritik gün yaklaştı : Emekli ve memur maaşına ne kadar zam gelecek? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?

Milyonlarca memur ve emekli, yarın TÜİK tarafından açıklanacak olan haziran ayı enflasyon verilerini heyecanla bekliyor. 3 Temmuz’da duyurulacak bu veriler, 2024 yılının ilk yarısına ilişkin zam farklarını belirleyecek.

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Uzmanların tahminlerine göre, yılın ilk beş ayındaki enflasyon verisi yüzde 22,72 olarak kesinleşmiş durumda. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre haziran ayı enflasyonunun yüzde 2,52 oranında çıkması bekleniyor. Bu tahminler doğrultusunda, 2024 yılının ilk altı ayındaki toplam enflasyon oranının yüzde 25,81 civarında olacağı öngörülüyor.

  • SSK ve Bağ-Kur Emeklileri: Yüzde 25,81 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu durumda en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12.581 TL’ye yükselmesi öngörülüyor.
  • Memur ve Memur Emeklileri: Toplu sözleşme ile belirlenen zam oranı, 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kapsamda, memur ve memur emeklilerinin zam oranının yüzde 20,34 civarında olması bekleniyor.

Zam Oranı Eşitlenir mi?

Uzmanlar, bu dönemde memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarının eşitlenmesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağını belirtiyor.

En Düşük Emekli Maaşı

Yüzde 25,81 oranında bir zam yapılması durumunda, en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12.581 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

3 Temmuz’da saat 10:00’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon verisi, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranını belirleyecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 25,81, memur ve memur emeklileri için ise yüzde 20,34 oranında zam yapılması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Maaş zamları için kritik gün yaklaştı : Emekli ve memur maaşına ne kadar zam gelecek? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!