featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Lagarde’den kritik faiz mesajı

Lagarde’den kritik faiz mesajı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankasının haziran ayındaki faiz indirimine ilişkin temkinli bir yaklaşım sergileyerek, piyasalara hızlı bir şekilde yeni indirimlerin gelmeyeceği mesajını iletti.

Lagarde, bazı Avrupa merkezli gazetelere verdiği röportajlarda, haziran kararının uygun olduğunu ancak bu durumun faizlerin kesintisiz bir düşüş trendine gireceği anlamına gelmediğini vurguladı. “Faizlerin tekrar sabitlenebileceğini” belirten Lagarde, bankanın her toplantıda mevcut ekonomik durumu gözden geçireceğini ve sadece ekonomik projeksiyonlar açıklamadıklarını ifade etti.

Euro Bölgesi’nin mayıs ayı enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde yüzde 2,6 olarak açıklanmasının yanı sıra, AMB’nin yakından takip ettiği birinci çeyrek ücret artışı verisinin de tahminleri aştığına dikkat çekildi. Lagarde, bu verilerin daha iyisi olabileceğini belirtirken, “Ancak dezenflasyonun yeterince ilerlediğine ve önümüzdeki 18 ay içinde bu gelişmenin devam edeceğine inandığımız için faiz indirimine gittik” şeklinde konuştu.

AMB’nin yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmasının, yani 2025 sonunda gerçekleşmesinin hedeflendiği biliniyor. Lagarde, bu hedefe ulaşmak için çaba harcanacağını ve bankanın gelecek dönemde politika adımlarını bu hedef doğrultusunda şekillendireceğini vurguladı.

Lagarde’den kritik faiz mesajı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!