featured

Kripto paralarda yeni dönem başlıyor : Kripto varlık yasası ile neler değişecek?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren yasa teklifini kabul ederek yasalaştırdı. Bu yasa, Sermaye Piyasası Kanunu’nda yapılan değişikliklerle kripto varlıkların tanımlanması, lisans alınması ve düzenlemelerin uygulanması gibi konuları kapsıyor. İşte, kripto varlık yasasıyla ilgili merak edilen tüm detaylar:

Yatırımcılardan Vergi Alınacak mı?

Yasanın en çok merak edilen yönlerinden biri vergilendirme konusu oldu. Yeni düzenlemeye göre, yatırımcılardan doğrudan vergi alınmasına yönelik bir hüküm yer almıyor. Bunun yerine, Türkiye’de hizmet sunan platformlar, bir önceki yılın faiz gelirleri hariç olmak üzere, tüm gelirlerinin yüzde 1’ini Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) ve yüzde 1’ini TÜBİTAK bütçesine her yılın Mayıs ayı sonuna kadar ödeyecekler.

Yetkili Kurumlar Hangileri Olacak?

Kripto varlıkların ihraç edilebilmesi için yetkili kurum SPK olacak. Ekosistemin genel düzenlemesi SPK tarafından yapılırken, bilgi sistemleri ve teknolojik altyapılar için TÜBİTAK’ın belirlediği kriterler geçerli olacak.

Kullanıcılara İşlem Sunmak İçin İzin Alınacak mı?

Platformların kurulup faaliyet gösterebilmesi için SPK’den izin alması zorunlu hale getirildi. Hâlihazırda hizmet sağlayan platformlar, yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren bir ay içinde faaliyet izni almak için başvuruda bulunacaklar. Lisans almak istemeyen platformlar, müşteri haklarını koruyarak üç ay içinde tasfiye kararı alacaklarına dair beyan sunmak zorundalar.

Platformlar İzin Almadan İşlem Yürütürse Ne Olacak?

İzin almadan kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen kişilere ve kurumların yetkililerine üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Yurt Dışı Merkezli Platformlar Lisans Almazsa Kapatılacak mı?

Yurt dışı merkezli olup Türkiye’de hizmet sunmayan ve lisansı olmayan platformlar için işlem yapılmayacak. Ancak bu platformlar, Türkiye’de iş yeri açarsa, Türkçe internet sitesi oluşturursa veya doğrudan ya da aracılar vasıtasıyla Türkiye’deki kişilere tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütürse, izinsiz kripto hizmet sağlayıcılığı kapsamında değerlendirilecek.

Kripto Varlıklara El Konulabilecek mi?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle müşterilerin nakit ve kripto varlıklarına el konulamayacak. Ayrıca, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının mal varlıkları, müşterilerin borçları nedeniyle kamu alacakları için bile haczedilemeyecek.

Kripto Varlıkların Listelenme İşlemleri Nasıl Gerçekleşecek?

Kripto varlıkların listelenmesine yönelik ilke ve esaslar SPK tarafından belirlenecek. Belirlenecek bu kriterler, TÜBİTAK ve diğer ilgili kurumların görüşleri doğrultusunda teknolojik özellikleri içerecek. Bir kripto varlığın listelenmiş olması, kamu tarafından onaylandığı anlamına gelmeyecek.

Platformları Kim Denetleyecek?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının mali denetimi ve bilgi sistemleri bağımsız denetimi, SPK tarafından ilan edilen bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılacak.

Platformların Yöneticileri Ceza Alacak mı?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları zimmet suçu işlerse, sekiz yıldan 14 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacaklar.

Kripto ATM’leri Kullanılabilecek mi?

Müşterilerin kripto varlıklarını nakde veya kripto varlığa çevirebilmelerini sağlayan ATM’ler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üç ay içinde faaliyetlerini sonlandıracak. Aksi takdirde, yetkili idareler tarafından kapatılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Kripto paralarda yeni dönem başlıyor : Kripto varlık yasası ile neler değişecek?
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!