featured

Kripto para yasası bugün meclise geliyor

Ak Parti, kripto varlıkların tanımlanmasına yönelik bir kanun teklifiyle bugün saat 15.30’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) adım atıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugünkü teklifin, kripto varlıkların ilk kez yasal bir tanımının yapılacağını vurgulamıştı.

Ak Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne ilişkin detayları, bugün saat 15.30’da TBMM’de düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugünkü teklifin Türkiye’nin kripto varlıklar konusundaki yasal boşluğunu dolduracağını belirtti. Ayrıca, bu düzenlemenin, Türkiye’nin uluslararası arenada kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadeledeki taahhütlerini yerine getirmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Kripto varlıklar, “Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan ve değer veya hak ifade edebilen gayrimaddi varlıklar” olarak tanımlanacak.

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadele standartlarını belirleyen FATF, Türkiye’nin 2021’de kripto varlıklar konusundaki düzenlemeleri yetersiz bulduğu için ülkeyi gri liste olarak adlandırılan listede yer almıştı. Türkiye, 40 standardın 39’una uyumlu ancak kripto varlıkların yasal statüsü konusundaki eksiklik nedeniyle bu listeden çıkmayı başaramamıştı. Yeni teklif, bu alandaki son eksiği kapatmayı amaçlıyor.

Kripto para yasası bugün meclise geliyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!